Historia waty cukrowej na świecie
Wata cukrowa jest powszechnie znana na całym świecie. Składa się niemal w 100% z cukru z dodatkami smakowymi i kolorującymi. Watę robi się podgrzewając płynny cukier i przepuszczając go przez malutkie otwory, które z powrotem zmieniają jego stan skupienia na stały i przekształcają w cienkie nici – szkło cukrowe.
Wata cukrowa wypełniona jest powietrzem, a typowa 1 porcja tego smakołyku waży ok. 30 gram. Najczęściej sprzedawana na imprezach plenerowych, parkach, cyrkach, podczas eventów i festiwali. Naturalnym kolorem waty jest kolor biały, ale specjalne barwniki spożywcze mogą zmienić jej kolor na różowy, zielony lub jakikolwiek inny. Podobnymi do waty cukrowej słodyczami jest Perski Pashmak lub turecki Pişmaniye.
Wata cukrowa pojawiła po raz pierwszy się w Europie w 18 wieku, kiedy cukier był towarem drogim i deficytowym. Cukry nie spożywano na co dzień i raczej przeciętny Kowalski nie mógł sobie na niego pozwolić. Maszynę do robienia cukrowej waty wynalazł w 1897 roku dentysta William Morris i cukiernik John C. Wharton. Jako pierwsi na świecie zaprezentowali swoją maszynę do robienia waty cukrowej i odnieśli olbrzymi sukces. W ciągu 184 dni i pomimo wysokiej ceny sprzedali 68655 opakowań po 25 centów (równowartość obecnych 6 $ za pudełko). Podobną maszynę, ale nieco póĽniej w 1921, wynalazł też Joseph Lascaux – dentysta z Luizjany w Nowym Orleanie. Lascaux opatentował póĽniej swój wynalazek pod nazwą „wata cukrowa”, który nadzwyczaj dobrze zaadoptował się w Australii.
W 1970 powstał automat do robienia i pakowania waty. Od tego roku z łatwością można było dystrybuować opakowania waty na festynach i przyjęciach oraz zagościła ona na stałe w sklepach i supermarketach na całym świecie.
Typowa maszyna do robienia waty cukrowej składa się z obrotowej głowicy z zasobnikiem cukru, do którego wsypujemy granulowany cukier. Grzałki umieszczone w obręczy głowicy rozpuszczają cukier, który przeciskany przez małe otworki siłą odśrodkową zastyga, tworząc cienkie, słodkie nitki waty cukrowej. Nicie nawija się na patyk i podaje do spożycia lub pakuje. Wata jest wraĽliwa na wilgotność.
Współczesne maszyny produkujące wate cukrową, to nawet samoobsługowe automaty przygotowywujące watę - produkowane na Taiwanie.
Można spotkać się także z informacją, że pierwszą maszynę do robienia waty cukrowej stworzył Thomas Patton. I jest to w pewnym sensie prawdą, bo wyprzedził w latach Morrisona i Whartona prezentując swój wynalazek w Cyrku Ringling Bros., w 1900. Jednak maszyna Pattona wykorzystywała gaz do podgrzewania i widelec do zbierania nici. Elektryczna maszyna Morrisona i Whartona opatentowana została w 1899, a gazowy wynalazek Pattona - w 1900.
Narodowe Święto Waty Cukrowej obchodzi się w USA 7 grudnia.
Maszyna do watu cukrowej - patent
Kopia oryginalnego dokumentu patentowego podpisanego przez wynalazców: W.J Morrison i J.C. Wharton. Przedstawia budowę maszyny do produkcji waty cukrowej i pochodzi z 1899 roku.
Zasada działania i budowa automatu do dziś pozostaje taka sama. Wspólny wynalazek z czasów rewqolucji przemysłowej dentysty i cukiernika.